CZYM SIĘ INTERESUJESZ? | LISTA ZAINTERESOWAŃ + JAK ŻYĆ?

Tak - Ty. Czy na proste pytanie: ,,Czym się interesujesz?'' potrafisz odpowiedzieć w ciągu 5 sekund? Jeśli tak, to czy są to rzeczy, o których umiesz powiedzieć przynajmniej 5 zdań? A może musisz się chwilę zastanowić? Sprawdź, co sądzę na temat szeroko pojętych pasji!

CZYM SIĘ INTERESUJESZ? 

Czy zdarzyło Ci się siedzieć na wykładzie lub lekcji i odliczać minuty do końca? A może należysz do tych, którzy w tym czasie śpią lub potajemnie grają w gry?

Pewnego czwartkowego popołudnia, uczestnicząc w zajęciach z Historii Włoch, zaczęłam zastanawiać się, co ja właściwie lubię i co chciałabym robić w życiu.  Myślę, że nie tylko mi się zdarza nad tym rozmyślać. Stwierdzę nawet, że chyba do każdego człowieka to pytanie wraca co jakiś czas. Nie ważne czy jest się studentem, czy pracownikiem korporacji z 15-letnim stażem. (Swoją drogą godzina 16.30 po południu to zdecydowanie nie moja pora na naukę czegokolwiek -powinni w Polsce wprowadzić siestę). Wracając do nudnego wykładu – otóż skończyło się tym, że przygotowałam listę rzeczy, które szczególnie lubię oraz które mnie ostatnio inspirują. Powstała też lista rzeczy dla mnie przenudnych, jak np. sztuka, architektura czy rozmiar buta Paris Hilton.

DO CZEGO ZMIERZAM?

Pewnie kojarzysz ten niezręczny moment – jesteś w grupie ludzi, których nie znasz, a znać powinieneś i zaczyna się tak zwana integracja. Poznawanie się, super. Jednymi z pierwszych pytań, jakie pojawiają się w takich sytuacjach są:

Czym się interesujesz? Co lubisz robić w wolnym czasie? Masz jakieś pasje?

Czy potrafisz bez zastanawiania się powierdzieć, co Cię pasjonuje? Wstyd, ale ja nie. Jest przecież tyle rzeczy, które wydają mi się ciekawe. Podróże, książki, muzyka… Zawsze musiałam się przynajmniej chwilkę zastanowić. Niby takie proste pytanie, a często sprawia tyle trudności. Jak żyć?

Z pomocą przyszedł mi tzw. kwadrat zainteresowań. Pomyślałam przez chwilę i spisałam na kartce podzielonej na dwie części to, co lubię i czego nie. Dodam, że były to hasła dość precyzyjne, np. polska blogosfera, Instagram w Social Mediach czy życie społeczne i kulturowe ludzi w PRL (tak, naprawdę to napisałam – sama też się dziwię).

Jeśli należysz do grona szczęśliwców, którym nigdy się to nie przytrafiło – poczekaj, aż pójdziesz do liceum, na studia czy spotkanie biznesowe w nowej pracy, w której kompletnie nikogo nie znasz. Wtedy zobaczysz, że coś w tym jest. Mnie wtedy z pomocą przyszła wspomniana wcześniej lista przygotowana na – ładnie mówiąc – niespecjalnie wciągającym wykładzie.

CO TERAZ?

Tu pojawia się moja propozycja dla Ciebie. Ty tez możesz zrobić LISTĘ ZAINTERESOWAŃ I NUDNOŚCI i uniknąć tego niezręcznego momentu, w którym wychodzisz na osobę bez pasji. To ważne, zwłaszcza gdy poznajesz nowych ludzi. Chcesz dobrze wypaść? Zaczynamy!

Lubisz oglądać filmy? Świetnie! Ale nie pisz po prostu – ,,kocham kino”. Zamiast tego spróbuj napisać: ,,oglądałam wszystkie filmy np. z Robertem Pattinsonem”. Albo że znasz calutką filmografię Woodiego Allena. Jeśli się nie wpasowałam z moimi propozycjami, zawsze możesz oprzeć się na danym gatunku, np. kinie francuskim albo po prostu filmach oscarowych. Podobno są ambitniejsze. Wolisz muzykę? Jaką? Klasyczną, popową, dubstep, lata 80.? A może Justin Bieber? Żadna z tych odpowiedzi nie jest zła, każda jest po prostu inna. O gustach się nie dyskutuje.

Propozycji może być mnóstwo. Zaczynając od sztuki przez fotografię, architekturę, modę, podroże, kuchnie świata i na sporcie kończąc. Wymieniać można w nieskończoność. Gwarantuję Ci, że precyzując swoje zainteresowania nie tylko zyskasz świadomość tego, co tak naprawdę lubisz, ale też Twoje rozmowy z innymi ludźmi staną się ciekawsze, a Twoja osobowość wyda im się barwniejsza.

Owszem, może zdarzyć się tak że trafisz na zupełnego antyfana swoich pasji, ale sprawienie, by spróbował się przekonać się do Twoich pasji lub po prostu poznanie odmiennego punktu widzenia również może być interesującym doświadczeniem. Ludzie są przeinteresujący. Tylko zacznij rozmawiać. Mówić i słuchać. Nic złego się nie stanie -najwyżej zostaniesz okrzyknięta królową dziwnych pasji. 🙂

PS. Jeśli chcesz, żeby ktoś zwrócił na Ciebie uwagę i Cię zapamiętał – konkrety zawsze będą lepsze od ogólników, zaufaj mi!

Sprecyzuj swoje zainteresowania, a poczujesz się lepiej sama ze sobą. Czasami trzeba się określić.

Miłego dnia! Ściskam,
K.

KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: